Węgiel drzewny - jedna z najstarszych technik rysunkowych

Węgiel drzewny - jedna z najstarszych technik rysunkowych, której sława przetrwała wiele stuleci. I nic dziwnego. Pomimo tego, że ta technika rysowania jest używana głównie do rysunków studyjnych i tworzenia szkiców, rysunki wykonane węglem drzewnym wyglądają bardzo profesjonalnie, ponieważ pociągnięcia węglem można usunąć, a następnie natychmiast poprawić. Rezultatem jest dynamiczny rysunek w czerni i bieli.





Przodkami dzisiejszego węgla drzewnego był węgiel naturalny. Ta forma sięga czasów prehistorycznych, kiedy ludzie używali ich do odtwarzania podobizn zwierząt w jaskiniach. Ponad to ta technika zawsze znajdowała zastosowanie we wszystkich stylach sztuki. Leonardo da Vinci używał węgla do tworzenia szkiców, Edgar Degas, aby uchwycić słynne baletnice. Węgiel naturalny wykorzystywał również symbolista Odilon Redon. W dzisiejszych czasach jest to bardzo popularna technika, którą każda osoba ze świata artystycznego miała okazję wypróbować. 




 


 

 



Pomimo tego, że węgiel drzewny jest używany częściej do rysunku studyjnego, czy martwej natury, nie oznacza to, że nie jest to pełnoprawna technika artystyczna. Szczególnie dzisiaj możemy pochwalić się wieloma topowymi artystami, którzy za pomocą tego medium tworzą profesjonalne dzieła. Od dawna podziwiamy twórczość docenta i malarza akademickiego Jiříego Kornatovskiego, który słynie z monumentalnych rysunków okrągłych przedmiotów. Utrwala je na kartonach o ogromnych rozmiarach.




 

Największą zaletą rysowania węglem jest możliwość korekty, dzięki czemu idealne nadaje się do rysowania martwych natur lub postaci ludzkich. Kolejnym plusem tej techniki rysowania jest możliwość cieniowania. Rysowanie węglem wydaje się bardziej dynamiczne, a jednocześnie miękkie w przeciwieństwie do techniki ołówka. Nawet drobne błędy początkującego artysty mogą być w tym procesie ukryte.




 

Węgiel można również wymazać, ale nie zwykłą gumką lecz gumką chlebową, którą znajdziesz wśród produktów KOH-I-NOOR w kilku wariantach. Po ukończeniu pracy konieczne jest utrwalenie węgla drzewnego, aby rysunek nie uległ uszkodzeniu. W tym celu warto użyć naszej fiksatywy, która dodatkowo posiada w składzie filtr UV, dzięki któremu rysunki nie bledną pod wpływem działania światła słonecznego.



 


 

Dziś węgiel drzewny można kupić w każdym sklepie z artykułami dla plastyków. Możliwe jednak, że natkniesz się na dwa rodzaje węgla drzewnego - naturalny, który jest wykonany z drewna...

…i sztuczny węgiel drzewny, który jest zrobiony z popiołu i sprasowany w owalne sztyfty i kwadratowe sztabki. Oprócz tego można znaleźć węgiel w ołówku, który również ma swoje zalety i jest preferowany przez osoby, które tę technikę rysunkową wykorzystują głównie do tworzenia portretów. Węgiel w ołówku jest podzielony według gradacji, dzięki czemu nawet najdrobniejsze szczegóły można dopracować do perfekcji.

Dla pełnego zapoznania się z tą techniką polecamy węgiel naturalny, który można skrócić do wymaganej długości przez proste łamanie i umieścić w wygodnym ołówku mechanicznym typu Kubuś. 

Do tworzenia węglem może się przydać jeden z naszych szkicowników o specjalnej strukturze do rysowania węglem, ołówkiem, kredkami lub sepią.



węgiel gioconda3.jpg



Czy jesteś zainteresowany tą techniką? Pokaż nam swoje kreacje w sieciach społecznościowych!
 

Zobacz pozostałe wpisy