Rysowanie metodą stipplingu/tepowania, krok po kroku.

Znacie już utalentowaną artystkę Vendule Tylovą z naszego bloga. W artykule dotyczącym naszych cienkopisów również skupiliśmy się na jej pracy, w której przedstawiliśmy kontrastowe użycie linii oraz odważnych kolorów.





Cieszymy się, że Vendula udostępniła samouczek dotyczący jednego ze swoich rysunków, w którym możemy obserwować jej oryginalny styl graficzny. Dzisiaj więc zapraszamy do tutorialu i zachęcamy do tworzenia razem z artystką! Zapraszamy!



 

Biorąc pod uwagę, że moje prace charakteryzują się głównie rysunkiem liniowym uzupełnionym akwarelą, konieczny jest dobór odpowiedniego papieru do tej techniki. Najlepiej o większej gramaturze i gładkiej powierzchni. Do tego będziemy potrzebować ołówek grafitowy, czarne cienkopisy i kredki Progresso Aquarell.
 

 


 

Wybieramy motyw, który chcemy narysować i próbujemy przenieść swój pomysł na papier. W moim przypadku zdecydowałam się na typowy dla mnie motyw - kobiecą twarz.



 
 

 

Najpierw delikatnie szkicujemy ilustrację ołówkiem grafitowym. Ja osobiście dzielę motyw na te jasne i ciemne partie. Zaznaczam miejsca, w których będą światła, cienie i zupełnie czarne miejsca, które oznaczam literą C.



 

Mając już narysowaną ilustrację, cienkopisem zaznaczam wszystkie linie naszkicowane ołówkiem w poprzednim kroku. Wypełniam na czarno miejsca najciemniejsze. 

 

 

Teraz skupiamy się na podkreślaniu świateł i cieni. Zaznaczamy cienie, które wypełnimy techniką stipplingu/ tepowania. Dzięki kropkowanym częściom można stworzyć obraz, który będzie wyglądał bardziej trójwymiarowo. 



   



 

Obszary jasne zaznaczamy za pomocą pustki.

Dla uzyskania bardziej trójwymiarowego wyglądu obrazu odpowiednie są cienkopisy z końcówkami o różnej wielkości. Kiedy chcę mieć ciemniejsze odcienie, wybieram cienkopis o grubości 0,2 mm. W przypadku jaśniejszych odcieni zwykle używam 0,05 i 0,03 mm. Zaczynam od grubszej końcówki i stopniowo przechodzę do cieńszej końcówki, podkreślając głębię ilustracji.





 

W końcu możemy zabrać się do pracy z kredkami akwarelowymi! Używam kredek akwarelowych Progresso, które lubię trzeć i używam ich grafitu zamiast farb akwarelowych.




 

Kiedy farba jest już przygotowana, chwytamy za pędzel, zanurzamy go w wodzie i zwilżamy nim wybrany obszar papieru, a następnie zaczynamy nakładać farby akwarelowe na wilgotną powierzchnię. Zaczynamy od jaśniejszych odcieni i stopniowo je przyciemniamy.


  



Gdy wyschnie, używamy małego pędzla, aby zaakcentować ciemne partie i detale.



 

Na koniec za pomocą białego długopisu żelowego, rozjaśniamy wybrane miejsca. Niebieskim cienkopisem podkreślamy ciemne. I to wszystko! Miłej zabawy!
 

Zachęcamy zapoznać się z twórczością artystki na instagramie! Instagram.

 

Zobacz pozostałe wpisy